ספיגת שורשים בכלבים

ייתכן וכבר שמעתם על התופעה המוכרת כ"ספיגת שורשים" בחתולים, תופעה זו לצערינו קיימת גם בכלבים ולכך אתייחס במאמר הנוכחי. 

ייתכן וכבר שמעתם על התופעה המוכרת כ"ספיגת שורשים" בחתולים, תופעה זו לצערינו קיימת גם בכלבים ולכך אתייחס במאמר הנוכחי.
לאחרונה תופעה זו מאובחנת יותר , אולי עקב ההכרה בעובדה שהיא קיימת בכלבים או מכיוון שהופכת להיות נפוצה יותר מסיבות לא ברורות, כך או כך רצוי להיות מודעים לקיומה.
תחילה בואו נסתכל על תופעת תחלופת שיני חלב בשיניים קבועות בגיל הצעיר, בחיות מחמד כמו בבני האדם. במצב זה באופן טבעי על מנת ששיני החלב ינשרו קצה השורש מתחיל "להאכל" ע"י תאים מיוחדים המגיעים לאזור. כאשר השורש "נאכל" כותרת השן נושרת וכך מתפנה מקום לבקיעתה של השן הקבועה. בשלב בו התהליך נמצא מתחת לקו החניכיים הוא אינו גורם לכאב אך כאשר תהליך הספיגה עולה מאזור קצה השורש כלפי כותרת השן ואזור החניכיים הוא כבר גורם לתהליך דלקתי המערב חיידקים מקומיים ומכאן לכאב. כאב זה נפסק ברגע שכותרת השן נושרת והחניכיים מחלימות.
שיניים קבועות אינן אמורות לעבור תהליכים מסוג זה במהלך החיים. אך מסיבות לא ברורות, במקרים מסוימים תהליך מסוג זה תוקף את השיניים הקבועות ,הפעם לא בצורה כה מאורגנת המאפשרת לכותרות לינשור כפי שקורה בשיני חלב.
בספיגת שיניים קבועות התהליך יכול להתפתח במיקומים שונים על פני שורש השן ובצורות שונות.
בתמונות הבאות ניתן להבחין במצבי ספיגת שורשים שונים.
בתמונה 1

lowercanines
ניתן לראות צילום רנטגן של שורשי ניבים תחתונים בכלב. אחד משני השורשים נראה באופן הטבעי בעוד השני עובר תהליך ספיגה-מסומן באדום.
בתמונה 2

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ו 3

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
ניתן לראות חניכיים מעובים באזור של הלסת התחתונה וצילום רנטגן של אזור זה בו ניתן להבחין בשורשי שיניים בספיגה- מסומנים בצבעים שונים.
כאשר תהליך מסוג זה נמצא בשלב הראשוני באזור קצה השורש ייתכן ואין עדיין תחושת כאב אך כאשר תהליך הספיגה מתקדם לאזור החניכיים ניתן לאמר שבמצב זה קיים כאב ויש לתת מענה רפואי.
מכיוון שמקור התופעה אינו ידוע אין תרופה למצב פרט לעקירת השיניים הנגועות. ידוע שכלב הסובל מתופעה זו בשן מסוימת ,סיכוי גבוה לגילוי נגעים נוספים לאורך זמן.
לכן מומלץ לעקוב אחר מצב השיניים ע"י בדיקות תקופתיות בכלבים הסובלים מתופעה זו.

לקביעת תור לבדיקת שיני הכלב או החתול התקשרו לחני –09-9587600

Trackback from your site.

תמיד שמחים לייעץ ולעזור!

ב"שן-הב" אנו מעניקים טיפולי שיניים לחתולים וכלבים. מטפלים בבעיות נפוצות כמו ריח רע מהפה, אך גם בבעיות מורכבות יותר כגון עקירות כירורגיות, טיפולי שורש, יישור שיניים ועוד. כל הטיפולים נעשים בעזרת המכשור המתקדם ביותר בתחום.

סניפים ברחבי הארץ

צפון :
חיפה, מדי-וט, רח' איינשטיין 8

מרכז הארץ:
הרצליה, רח' הנדיב 7
בן שמן - מרכז טיפול נמרץ

התקשרו עכשיו! 09-9587600