חשיפת מוך השן

שיני הכלב, החתול ושלנו מורכבות מ 4 שכבות.

1.כותרת השן מורכבת משכבה דקה של חומר קשיח אשר אינו מכיל נקבוביות המאפשרות חדירת נוזל פנימה. שכבה זו נקראת זגוגית השן –אנמל או אמייל. התפתחות שכבה זו נעשית כולה לפני בקיעת השן.

2.שורש השן מכוסה בשכבה הנקראת צמנטום שכבה בעלת יכולת התחדשות.

3.מתחת לכותרת ושורש השן נמצאת שכבה אשר נותנת את הנפח המרכזי של השן הנקראת שנהב השן –דנטין. שכבה זו הינה קשיחה יותר מעצם אך לא קשיחה כמו שכבת הזגוגית. כאשר השן בוקעת שכבה זו הינה דקה מאוד אך במהלך הזמן שכבה זו הולכת ומתעבה ולמעשה הופכת להיות עיקר חומר השן.

4 .את החלל הנמצא בתוך שכבת השנהב ממלא מוך השן אשר הינו האזור החי של השן. שכבה זו מכילה תאים שמייצרים שנהב וכמו כן מכילה כלי דם ועצבים. מוך השן מכיל קולטני כאב והינו מאוד רגיש במיוחד לכאב.

למעשה פתח היציאה ממוך השן הינו דרך מספר תעלות הממוקמות בקצה השורש בתוך עצם הלסת.

שבירת כותרת השן גורמת למוך השן להחשף אל חיידקי חלל הפה וכתוצאה מכך מתחיל תהליך של זיהום ודלקת המוך. תהליך זה ממית את מוך השן אך הזיהום יכול להתפשט דרך תעלות חוד השורש אל תוך האיזור שבין שורש השן לעצם ומכאן אל תוך העצם. תהליך זה גורם לכאב רב ולכן גם אם השן מתה עקב הזיהום ,הכאב הינו כתוצאה של זיהום הרקמות הסובבות. ניתן לדמיין מצב זה כאליו קיים צינור חלול בתוך הפה לתוכו יורק הכלב /חתול חיידקים כל יום כלומר זו דלת פתוחה לזיהום מתמשך נגדו אין לגוף יכולת ריפוי.

תהליך זה של דלקת וזיהום יקרה 100% מהפעמים כאשר מוך השן נחשף לחיידקי חלל הפה עקב שבירה או שחיקה של השן.

התוצאה זהה בכל המקרים אלא אם כן ינתן מענה הולם.

מה הוא מענה הולם? באופן כללי קימות שתי אפשרויות טיפול והן:

טיפול שורש או עקירה על מנת להפסיק את התפשטות הזיהום.

שיניים עם מוך שן חשוף אינן מצב של "נמתין ונראה" או ”הן במילא שיניים מתות אז לא צריך טיפול" . טיפול אנטיביוטי אינו מענה וכמו כן אלו שיניים אשר לא יכולות לרפא עצמן ולהחלים.

בצילום הרנטגן של השן הטוחנת התחתונה ניתן לראות את סימני ההצללה סביב שורשי השן אשר מעידים על תהליך זיהומי/דלקתי אשר התפשט אל תוך העצם הסובבת עקב חדירת חיידקים אל מוך השן.

2

1

ניב שבור:
שכבת הזגוגית מסומנת בחץ שחור.
שכבת השנהב מסומנת בכוכב לבן.
מוך השן נקודה אדומה המופיע בתוך מתחם הסוגריים.

Trackback from your site.

תמיד שמחים לייעץ ולעזור!

ב"שן-הב" אנו מעניקים טיפולי שיניים לחתולים וכלבים. מטפלים בבעיות נפוצות כמו ריח רע מהפה, אך גם בבעיות מורכבות יותר כגון עקירות כירורגיות, טיפולי שורש, יישור שיניים ועוד. כל הטיפולים נעשים בעזרת המכשור המתקדם ביותר בתחום.

סניפים ברחבי הארץ

צפון :
חיפה, מדי-וט, רח' איינשטיין 8

מרכז הארץ:
הרצליה, רח' הנדיב 7
בן שמן - מרכז טיפול נמרץ

התקשרו עכשיו! 09-9587600