בואו נטייל בין השיניים…

אז מה אנחנו יודעים על שיני חתולים וכלבים?

כלבים וחתולים נולדים ללא שיניים, ואלה בוקעות בסביבות גיל 4-3 שבועות, כשיני חלב. בגיל 4-3 חודשים מפנות שיני החלב את מקומן לשיני בשר, ואלה ממשיכות לצמוח עד גיל 10-7 חודשים, תלוי בגזע החיה ובגודלה. 

השיניים מתחלקות לניבים, חותכות, טוחנות ומלתעות, מבנה דומה מאוד לזה 
של בני האדם. לכל שן יש שורש אחד לפחות; הניבים והחותכות הן שיניים בעלי שורש אחד, בעוד שהטוחנות והמלתעות יכולות להיות בעלות שניים או שלושה שורשים. שורש השן וכותרת השן מאכלסים את מוך השן, המורכב מכלי דם ומעצב אשר שומרים על חיוניות השן. ללא מוך השן – השן תמות, וזאת הסיבה שכדאי להיות ערניים ולפנות לבדיקה ברגע שמגלים אצל בעל החיים שיניים  שבורות, סדוקות או בעלות צבע שונה.
לכל שן ישנו מיקום מוגדר בחלל הפה, שאמור ליצור יחס נכון בין שן לשן ולהביא למצב של סגר פה תקני. סגר תקני מאפשר תפקוד נכון בתפיסת המזון ובלעיסתו. בעיות בסגר עלולות לגרום לכאב ולהוביל להתנהגות אגרסיבית של בעל החיים. מומלץ לכן, לעקוב אחר מצב הסגר כבר מגיל צעיר ולטפל מיידית בכל בעיה המתעוררת, שכן ברוב המקרים סגר שאינו תקין לא יתרפא מאליו.

מחלת החניכיים

האם כלבכם / חתולכם הפסיק לאכול לאחרונה? האם הם הפכו תוקפניים יותר? אם כן, ייתכן והם סובלים ממחלת החניכיים…

מחלת החניכיים הינה אחת המחלות הנפוצות ביותר בקרב כלבים, ואם היא אינה מטופלת בזמן, היא עלולה להתפשט לאיברים שונים בגוף כגון הלב והכליות ולפגוע בהם.
מחלת החניכיים הינה דלקת אשר תוקפת את הרצועה המחזיקה את השן בתוך מכתש העצם, את המכתש עצמו, החניכיים והצמנטום – השכבה העוטפת את שורש השן. ממחקרים שנערכו בתחום עולה, כי מחלת החניכיים נגרמת עקב נוכחות רובד חיידקים על השיניים. על שכבת הרובד מצטברת אבנית, המגרה את החניכיים וכך גורמת להיווצרות הדלקת החריפה.. נכון להיום ברור, כי ניתן למנוע את תחילת התהליך ואף את התפתחותו על ידי הורדה מתמדת של שכבת הרובד, ניקיון חלל הפה וטיפול חניכיים מקצועי.

ניקיון חלל הפה – הברשת שיניים יומית באמצעות מברשת שיניים בעלת סיבים רכים. כדאי לצחצח בתנועות סיבוביות כך שסיבי המברשת יחדרו בזווית של 45 מעלות מתחת לחניכיים, באזור צוואר השן.
מספיק להבריש את הצד החיצוני של השיניים, משום שאת הצד הפנימי "מברישה" הלשון.

טיפול חניכיים מקצועי – טיפול מקצועי להסרת אבן השן נערך בהרדמה מלאה וכרוך בשימוש  במכשיר אולטרה-סוני. הטיפול מושלם בעזרת כלים ידניים המאפשרים ניקוי יסודי של השן. בזמן הטיפול נערכת בדיקה מקיפה של חלל הפה, שמטרתה לבדוק אם הכל תקין ואם אין סימן להתפתחות הדלקת. לאחר סיום הסרת אבן השן מלטשים את השיניים בעזרת מכשיר ומשחה מיוחדים שתפקידם להחליק מחדש את פני השיניים על מנת למנוע משכבת הרובד להצטבר מחדש בקלות.

בעיות נוספות שניתן לזהות בעת ביקור במרפאה הן שיניים שבורות או שחוקות כתוצאה ממשחק או אכילת אבנים. כיום ניתן לטפל במקרים אלה באמצעות טיפולי שורש או חיפוי מוך השן. ניתן לבצע  במרפאה גם טיפולי יישור שיניים וכתרים.

לסיכום – טיפול ביתי נכון  של ניקוי שיניים יום יומי וביקורים אצל הרופא כדרך קבע, בשילוב עם אכילת מזון מיוחד לשיניים, יימנעו דלקות ומחלות חניכיים וייקנו איכות חיים טובה יותר לידידינו!

לקביעת תור לניקוי שיני כלביכם או לחתול, התקשרו לחני – 09-9587600

Tags: , , , ,

Trackback from your site.

תמיד שמחים לייעץ ולעזור!

ב"שן-הב" אנו מעניקים טיפולי שיניים לחתולים וכלבים. מטפלים בבעיות נפוצות כמו ריח רע מהפה, אך גם בבעיות מורכבות יותר כגון עקירות כירורגיות, טיפולי שורש, יישור שיניים ועוד. כל הטיפולים נעשים בעזרת המכשור המתקדם ביותר בתחום.

סניפים ברחבי הארץ

צפון :
חיפה, מדי-וט, רח' איינשטיין 8

מרכז הארץ:
הרצליה, רח' הנדיב 7
בן שמן - מרכז טיפול נמרץ

התקשרו עכשיו! 09-9587600